Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vytápění

Vytápění je další velmi diskutovanou otázkou nejen u dřevostaveb. Aby se využily vynikající tepelné vlastnosti dřevostavby, musí být stavba velmi dobře utěsněna. Druhou stranou mince této těsnosti je, že výměna vzduchu v domě pak není taková, na jakou jsme zvyklí z klasických zděných domů. Proto se do dřevostaveb navrhuje větrání. A když už větrání, tak s rekuperací, aby se využilo teplo z domu. My jsme toto řešení ale nevyužili. A to jak z důvodu finančního, tak i z důvodu přesvědčení. Po půl roce žití v domě můžu říci, že ten rozdíl výměny vzduchu opravdu vnímáme, ale není to nás tak zásadní, abychom si pořídili větrání s rekuperací. Prostě vyvětráme, a paniku ze ztrát tepla nemáme.

Ostatní zdroje tepla, jako jsou různá čerpadla a solární panely, jsme také nezvolili a to opět z důvodu investičních nákladů a přesvědčení.

Zde v obci není plyn, a proto jediným zdrojem pro nás je elektrika. Věděli jsme, že určitě chceme podlahové vytápění. Standardním způsobem je elektrokotel s teplovodním vytápěním. Velmi časté je dnes použít jako další zdroj krbovou vložku s výměníkem, která se napojí buď přímo do systému, nebo do akumulační nádrže s elektrickou patronou. V prvním domě, jsme měli tu první variantu, tedy napojení přímo a nebyli jsme s tím spokojení. Hlavním problémem u těchto různých sestav, vidím regulaci celého systému. Bohužel jsme nenašli žádnou prováděcí firmu, která by nás přesvědčila, že ví jak to dobře zregulovat. Např. aby nakonec elektrická patrona nenahřívala celou akumulační nádrž, apod. Nakonec jsme se shodli na tom, že čím jednodušší systém bude, tím to bude lepší. Proto jsme zvolili elektrické podlahové vytápění, pomocí odporových topných kabelů, s řídícím systémem Devilink. Investiční náklady jsou více jak poloviční oproti různým výše uvedeným kombinacím sestav, a regulace jsou naprosto jasné a přehledné. Každá místnost se reguluje zvlášť. Tohoto rozhodnutí nelitujeme a jsme spokojeni. Firma Štorc nám zde i namontovala podružné měření na vytápění, abychom přesně věděli, kolik protopíme. Výsledky budou v srpnu 2013.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář